Największy światowy miesięcznik społeczno-polityczny
NUMER BIEŻĄCY  ARCHIWUM   PRENUMERATA    BIBLIOTEKA   REDAKCJA    WYDAWNICTWO   KONTAKT
Spis treści numeru 08/150

sierpień 2018

  LMD na portalu Facebook

Wybrane artykuły
Tylko na stronie www

DOKUMENTY

Europejska Konferencja w Obronie
Publicznej Służby Zdrowia
Deklaracja

Damien Millet i Eric Toussaint
Dekada globalizacji i oporu
(1999-2009)

Raport ONZ
Wpływ blokady ekonomicznej
na sytuację humanitarną Gazy

ARTYKUŁY

Antoni Wiesztort
Największa grabież w powojennej historii stolicy

Agnès Sinaï
Zmiany klimatyczne podsycają konflikty

Gilbert Achcar
Religia między wyzwoleniem a fundamentalizmem

KOMENTARZE I POLEMIKI

Tomasz Nowicki
Jak nie pomagać uchodźcom

Tadeusz Klementewicz
Kompradorzy znad Wisły

Dariusz Zalega
Polityka horroru

Warto przeczytać

Jakub Sypiański
Nowa lewicowa postlewica?
Maj 2017

Stefan Zgliczyński
„Miasta śmierci”
pod butem Persaka

LMD - grudzień 2016

Martine Bulard
Pekin na zakręcie
LMD - kwiecień 2011

Janet Biel
Kobiety i natura, czyli
recydywa mistycyzmu

LMD - maj 2011

Loïc Wacquant
Anatomia nowej miejskiej biedy
LMD - czerwiec 2008

Serge Halimi
Bajka o 31 sierpnia 2013 roku

Dokładnie pięć lat temu we wszystkich stolicach zachodnich zatriumfowała pewna interpretacja historii stosunków międzynarodowych. Metodycznie powtarzana w kółko, stała się oficjalną religią. Wyjaśnia ona, że 31 sierpnia 2013 r. prezydent Barack Obama popełnił wielki błąd, którego skutki są fatalne. Zrezygnował z ataku na armię syryjską po tym, jak armia ta okazała się winna morderczego ataku chemicznego na przedmieściu Damaszku. Małoduszność ta zapewniła utrzymanie się przy władzy reżimu, który zmasakrował część swojego społeczeństwa.

Ponadto, jak wśród wielu innych twierdzi były prezydent Francji François Hollande, „reżim syryjski nie był jedynym, który uznał, że na wszystko jest dozwolone. Władimir Putin zrozumiał, że może anektować Krym i zdestabilizować wschodnią Ukrainę" [1]. Taka rekonstrukcja historyczna, ubarwiona obowiązkowym odwołaniem się do Winstona Churchilla (który przewidział, że układ monachijski utoruje drogę innym agresjom nazistowskim), legitymizuje z góry wojny prewencyjne i politykę zwaną „pokojem przy użyciu siły".

Prezydent Obama, którego czegoś nauczyły awantury wojenne Stanów Zjednoczonych w Afganistanie, na Bliskim Wschodzie i w Libii, podsycane alarmistycznymi i kłamliwymi analizami wywiadu amerykańskiego, wiedział, ile kosztuje zależność wiarygodności państwa od kolejnych interwencji jego sił zbrojnych za granicą. „Czy nie powinniśmy zakończyć dwóch wojen, które prowadzimy, zanim obejrzymy się za następną?", zasugerował mu nawet wcześniej, w związku z Syrią, Robert Gates, kiedy był jego sekretarzem obrony [2]. Paradoksalnie niektórzy najbardziej niepocieszeni zwolennicy tej interwencji – New York Times i wszystkie gazety europejskie przepisujące od niego artykuły wstępne – lubią piętnować prezydencki absolutyzm i kłaść nacisk na poszanowanie sił równoważących się i prawa.

Tymczasem zachodnie bombardowania Syrii nie byłyby aktem obrony koniecznej i nie można by powołać się na żadne upoważnienie udzielone przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Nie cieszyłyby się również poparciem zachodniej opinii publicznej ani Kongresu Stanów Zjednoczonych czy najwierniejszego sojusznika – Wielkiej Brytanii, w której Izba Gmin przeciwstawiła się takiemu pomysłowi. Można również wybrać inne punkty odniesienia niż Churchill i Monachium. Na przykład taki: w 1991 r. koalicja międzynarodowa, powołując się na rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, zmusiła armię iracką do wycofania się z Kuwejtu. Gdy tylko cel ten osiągnięto, neokonserwatyści zarzucili amerykańskiemu prezydentowi George’owi H. Bushowi, że nie poszedł „do końca" i nie obalił reżimu Saddama Husajna. Następnie przez 10 lat powtarzali, że niemal wszystkie problemy w regionie wynikają z tego tragicznego „uniku". W 2003 r. pragnieniu ich zadośćuczyniono: Churchill doświadczył reinkarnacji, Irak okupowano, Saddama Husajna powieszono.

A jak po tym wygląda Bliski Wschód?

tłum. Zbigniew M. Kowalewski


[1] „François Hollande: ‘Quel est cet allié turc qui frappe nos propres alliés?’", Le Monde, 12 marca 2018 r.

[2] Cyt. za J. Goldberg, „The Obama Doctrine", The Atlantic, kwiecień 2016 r.

Współpraca wydawnicza
Biblioteka alternatyw
Grzegorz Konat, Przemysław Wielgosz

Rozwijana od lat 40. XX wieku teoria kapitału monopolistycznego oferuje analizę kapitalizmu realnego – fundamentalnie odbiegającą od wolnorynkowych wizji kreślonych w tekstach ekonomistów głównego nurtu. Koncepcje Paula M. Sweezy’ego, Paula M. Barana, Leo Hubermana, Harry’ego Magdoffa, Samira Amina czy Johna Bellamy’ego Fostera nigdy nie straciły na znaczeniu, ale dziś są aktualne jak nigdy dotąd. Na książkę składają się artykuły omawiające różne aspekty teorii kapitału monopolistycznego, jej historię, wpływ, a także prezentujące jej współczesne nurty. Redaktorzy tomu wybrali teksty Paula M. Sweezy’ego, Johna Bellamy’ego Fostera, Samira Amina, Jana Toporowskiego, Jerzego Osiatyńskiego i Mary V. Wrenn, a jeden z nich przeprowadził obszerne wywiady z J. B. Fosterem i Henrykiem Szlajferem.

Galeria książek

Biblioteka  LMD
Ewa Majewska

Teza autorki Kontrpubliczności ludowych i feministycznych jest w zasadzie prosta: w obliczu coraz wyraźniej obserwowanego kryzysu klasycznych strategii emancypacyjnych walk społecznych, warto zwrócić uwagę na pewną specyficzną formę tzw. słabego oporu, jakim jest tworzenie „kontrpubliczności” przez, jak to Majewska określa, podporządkowanych innych. Propozycja wydawnicza Ewy Majewskiej należy do bardzo wąskiej grupy książek, które po prostu ukazać się powinny. (z recenzji dr hab. Tomasza R. Wiśniewskiego)

Galeria książek

Bestseller  LMD
O rewolucji: 1905, 1917

O rewolucji: 1905, 1917 to zbiór tekstów Róży Luksemburg zainspirowanych i poświęconych wybuchom społecznym w Imperium rosyjskim na początku XX w. – rewolucjami 1905 i 1917 r. W pisanych na gorąco tekstach Luksemburg wykracza daleko poza doraźną publicystykę, umieszczając wydarzenia rewolucyjne w szerokim kontekście teoretycznym jaki tworzą jej oryginalne analizy historycznych tendencji kapitalizmu, wojny imperialistycznej, specyfiki Rosji oraz kryzysu i wyzwań stojących przed lewicą. Dzięki temu O rewolucji: 1905, 1917 jest nie tylko świadectwem wydarzeń kluczowych dla historii XX w., ale zachowuje aktualność także dziś.

Galeria książek

Broszura o TTIP 

Pobierz broszurę autorstwa Johna Hilary'ego pt. "Transatlantyckie Partnerstwo w Dziedzinie Handlu i Inwestycji. Fundament deregulacji, atak na miejsca pracy, kres demokracji".

Archiwum na płycie DVD 

Płytę DVD ze stu numerami
Le Monde-diplomatique
(pliki PDF o wysokiej rozdzielczości)
można zamawiać pod adresem:
redakcja@monde-diplomatique.pl
w cenie 39 zł. Wysyłka gratis.

Książki i czasopisma naszego wy- dawnictwa są do nabycia w księgar- niach i Empikach lub do zamówienia bezpośrednio w redakcji.