Największy światowy miesięcznik społeczno-polityczny
NUMER BIEŻĄCY  ARCHIWUM   PRENUMERATA    BIBLIOTEKA   REDAKCJA    WYDAWNICTWO   KONTAKT
Spis treści numeru 12/154

grudzień 2018

  LMD na portalu Facebook

Wybrane artykuły
Tylko na stronie www

DOKUMENTY

Europejska Konferencja w Obronie
Publicznej Służby Zdrowia
Deklaracja

Damien Millet i Eric Toussaint
Dekada globalizacji i oporu
(1999-2009)

Raport ONZ
Wpływ blokady ekonomicznej
na sytuację humanitarną Gazy

ARTYKUŁY

Antoni Wiesztort
Największa grabież w powojennej historii stolicy

Agnès Sinaï
Zmiany klimatyczne podsycają konflikty

Gilbert Achcar
Religia między wyzwoleniem a fundamentalizmem

KOMENTARZE I POLEMIKI

Tomasz Nowicki
Jak nie pomagać uchodźcom

Tadeusz Klementewicz
Kompradorzy znad Wisły

Dariusz Zalega
Polityka horroru

Warto przeczytać

Jakub Sypiański
Nowa lewicowa postlewica?
Maj 2017

Stefan Zgliczyński
„Miasta śmierci”
pod butem Persaka

LMD - grudzień 2016

Martine Bulard
Pekin na zakręcie
LMD - kwiecień 2011

Janet Biel
Kobiety i natura, czyli
recydywa mistycyzmu

LMD - maj 2011

Loïc Wacquant
Anatomia nowej miejskiej biedy
LMD - czerwiec 2008

Sprawiedliwa elektronika
Sprawiedliwa elektronika

Zapraszamy na seminarium pt. Sprawiedliwa elektronika

Zaproszenie kierujemy przede wszystkim do organizacji, które zajmują się tematem odpowiedzialnej konsumpcji, praw człowieka i praw pracowniczych, odpowiedzialnością społeczną biznesu, edukacją globalną, zrównoważonym rozwojem oraz ochroną środowiska.

Tematem przewodnim spotkania będzie (nie)sprawiedliwa elektronika w kontekście odpowiedzialności korporacji, instytucji publicznych i obywateli.

Gdyby świat wyglądał tak, jak opisują go raporty o CSR, organizacje społeczne byłyby zbędne. Tymczasem nierówności na świecie pogłębiają się, korporacje zyskują coraz większy wpływ na państwa i społeczeństwa, wyzysk w fabrykach dalej istnieje, a globalna katastrofa klimatyczna staje się coraz bardziej realna. Chcemy wspólnie zastanowić się jak skutecznie przeciwdziałać tym zjawiskom w kontekście sprawiedliwej elektroniki.

Podczas seminarium:
- Usystematyzujemy wiedzę, uzupełniając ją o perspektywę innych organizacji. Zaczniemy od konkretnych przykładów mających związek z produkcją i dystrybucją elektroniki (skutki wydobycia surowców, warunki pracy w fabrykach, łańcuchy produkcji, ochrona praw człowieka).
- Przedyskutujemy też możliwości wspólnego działania - poprzez współpracę lub wspólne inicjatywy polskich organizacji pozarządowych i środowisk akademickich. W jaki sposób organizacje mogą przyczynić się do zmiany? Co mogą wnieść do wspólnych działań na rzecz sprawiedliwej elektroniki? Jak mogłoby wyglądać aktywne uczestnictwo organizacji w koalicji na rzecz zmiany? Co należy zrobić, aby pociągnąć korporacje do odpowiedzialności? Jak wpłynąć na polityków by działali w interesie całych społeczeństw? Jakie działania edukacyjne można wspólnie podjąć?

Seminarium organizuje Instytut Wydawniczy Książka i Prasa we współpracy z Le Monde Diplomatique - edycja polska i Instytutem Globalnej Odpowiedzialności.

Data: czwartek, 22.11.2018 r.
Godziny: 10:00-16:00
Miejsce: Warszawa
Kontakt i zgłoszenia: Stefan Zgliczyński, tel. 22 624 17 27
E-mail: wojtalik [at] monde-diplomatique.pl

Przedstawicieli organizacji, którzy chcieliby w trakcie seminarium przeprowadzić prezentację na jeden z ww. tematów lub zorganizować stoisko z materiałami, prosimy o wskazanie tego w mailu ze zgłoszeniem na seminarium.

Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Za treści wyrażone w tym materiale odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut Wydawniczy "Książka i Prasa". Opinie te w żadnym wypadku nie wyrażają oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.

 

Wydarzenie organizowane jest w ramach szerszego przedsięwzięcia o nazwie „Make ICT Fair”, wspólnej kampanii kilku europejskich organizacji pozarządowych.

Współpraca wydawnicza
Sprawiedliwa elektronika
Sprawiedliwa elektronika
Biblioteka  LMD
Ugo Bardi

Ugo Bardi, naukowiec i pisarz, przedstawia w swojej książce porywającą historię procesu formowania się minerałów, stworzonych przez nie imperiów, wojen i cywilizacji, a także potężnego przemysłu, który rozwinął się w związku z nimi i który zdradza dziś pierwsze oznaki upadku, w miarę jak spadają jego zyski, a zwiększa się powodowane przezeń zanieczyszczenie. Książka ukazuje również ciemną stronę górnictwa: zniszczone krajobrazy, zanieczyszczone ekosystemy i wpływ na zmianę klimatu. Po tym, jak doszczętne splądrowaliśmy Ziemię, wkraczamy w nową epokę – którą Bardi, korzystający z badań największych ekspertów z dziedziny badań nad minerałami, opisuje z niezwykłą przenikliwością.

Galeria książek

Biblioteka  LMD
Siła i opinia

Kontrola myśli jest ważniejsza w krajach demokratycznych niż tam, gdzie władzę sprawują despoci lub junty wojskowe. Gdy panstwo odstępuje od stosowania przemocy, musi wynaleźć inne metody, które sprawią, że ciemne masy będą się trzymać z dala od spraw publicznych. Najdoskonalsze techniki urabiania przyzwolenia rozwinęły się w Stanach Zjednoczonych, ponieważ władza biznesu osiągnęła tu wyższy poziom zaawansowania, a jednocześnie istnieje tu szerszy zakres wolności, co czyni prymitywne i bezrozumne masy jeszcze groźniejszymi. Odwraca się ich uwagę emocjonalnie sugestywnymi uproszczeniami, marginalizuje się je i izoluje. Najlepiej byłoby, gdyby każdy siedział sam przed telewizorem i oglądał relacje sportowe, telenowele lub komedie oraz gdyby nie istniały żadne struktury organizacyjne pozwalające jednostkom o ograniczonych zasobach formułować poglądy w konfrontacji z innymi ludźmi, artykułować krytykę i tworzyć programy pozytywne, a następnie aktywnie je realizować.

Galeria książek

Biblioteka alternatyw
Grzegorz Konat, Przemysław Wielgosz

Rozwijana od lat 40. XX wieku teoria kapitału monopolistycznego oferuje analizę kapitalizmu realnego – fundamentalnie odbiegającą od wolnorynkowych wizji kreślonych w tekstach ekonomistów głównego nurtu. Koncepcje Paula M. Sweezy’ego, Paula M. Barana, Leo Hubermana, Harry’ego Magdoffa, Samira Amina czy Johna Bellamy’ego Fostera nigdy nie straciły na znaczeniu, ale dziś są aktualne jak nigdy dotąd. Na książkę składają się artykuły omawiające różne aspekty teorii kapitału monopolistycznego, jej historię, wpływ, a także prezentujące jej współczesne nurty. Redaktorzy tomu wybrali teksty Paula M. Sweezy’ego, Johna Bellamy’ego Fostera, Samira Amina, Jana Toporowskiego, Jerzego Osiatyńskiego i Mary V. Wrenn, a jeden z nich przeprowadził obszerne wywiady z J. B. Fosterem i Henrykiem Szlajferem.

Galeria książek

Broszura o TTIP 

Pobierz broszurę autorstwa Johna Hilary'ego pt. "Transatlantyckie Partnerstwo w Dziedzinie Handlu i Inwestycji. Fundament deregulacji, atak na miejsca pracy, kres demokracji".

Archiwum na płycie DVD 

Płytę DVD ze stu numerami
Le Monde-diplomatique
(pliki PDF o wysokiej rozdzielczości)
można zamawiać pod adresem:
redakcja@monde-diplomatique.pl
w cenie 39 zł. Wysyłka gratis.

Książki i czasopisma naszego wy- dawnictwa są do nabycia w księgar- niach i Empikach lub do zamówienia bezpośrednio w redakcji.