Galeria książek       
Zapraszamy także
na strony katalogu
wydawnictwa
NUMER BIEŻĄCY  ARCHIWUM   PRENUMERATA    BIBLIOTEKA   REDAKCJA    WYDAWNICTWO   KONTAKT
LMD poleca
Kliknij miniaturkę, aby dowiedzieć się więcej na temat książki.
Biblioteka LMD
 Kliknij miniaturkę, aby dowiedzieć się więcej na temat książki.
Agnieszka Minich-Scholz
Marian Minich - pod wiatr
Marian Minich
Wspomnienia wojenne. Szalona galeria

"Tom Mariana Minicha i jednocześnie tom o Marianie Minichu, to niezwykle cenny zbiór, będący portretem wielokrotnym pierwszego dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi. Trzy części pokazują go jako nowoczesnego kuratora sztuki, żołnierza i ojca. Dla Łodzi ważna jest wznowiona po 50 latach Szalona galeria, czyli wspomnienia z pierwszych lat kształtowania niezwykłej kolekcji dzieł sztuki. To dokumentalny zapis zmagań z artystami, władzami miasta, doskonały obraz socjologiczny epoki. Odrębną częścią jest dziennik Minicha z okresu II wojny światowej. Pokazuje on człowieka wobec nawałnicy wydarzeń lat okupacji. Całość została dopełniona przez wspomnienia córki: Agnieszki Minich-Scholz, która nakreśliła barwny obraz rodziny. Lektura książki jest szczególnym doświadczeniem, gdyż zachwyca płynna i spójna narracja, pełna zaskakujących zwrotów akcji i finezyjnego poczucia humoru."

dr Dominika Łarionow, Uniwersytet Łódzki


"To książka o Marianie Minichu, dyrektorze, który udźwignął potęgę dwóch wybitnych artystów-antagonistów - Karola Hillera i Władysława Strzemińskiego."

prof. Józef Robakowski, PWSFTViT


"Osoba Mariana Minicha, pierwszego i wieloletniego dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi, pozostaje nieco w cieniu jego następcy, Ryszarda Stanisławskiego. Niezasłużenie. To bowiem dzięki jego zdolnościom, determinacji i pasji udało się muzeum przetrwać najtrudniejsze czasy i przekształcić w jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski. Minich był postacią nie tylko zasłużoną dla kultury, ale także niezwykle barwną, co poświadczają wspomnienia spisane przezeń i wydane pod znamiennym tytułem Szalona galeria. Cieszy, że niniejsza publikacja do owych wspomnień dodaje to, co zostało utrwalone w pamięci Jego Córki. Dzięki temu wizerunek Minicha staje się jeszcze bardziej żywy, a jego działalność, poprzez osadzenie w kontekście ówczesnych wydarzeń i ideologicznych sporów, ale także prywatnej codzienności, zyskuje nowy wymiar."

Jarosław Suchan, Muzeum Sztuki

 

Marian Minich (ur. 1898) - po ukończeniu w randze porucznika szkoły oficerskiej w Troppau (Austro-Węgry), razem z armią austriacką walczył na frontach I wojny światowej. W czasie wojny polsko-bolszewickiej wstąpił do Wojska Polskiego. W latach powojennych studiował chemię na Politechnice Lwowskiej, a następnie historię sztuki na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Na trzecim roku studiów zaczął pełnić funkcję asystenta przy Katedrze Sztuki Nowożytnej u prof. Władysława Kozickiego, a później przy Katedrze Sztuki Polskiej i Wschodnioeuropejskiej u prof. Władysława Podlachy. Jednocześnie pracował jako dziennikarz, pisząc artykuły, polemiki i recenzje związane z zagadnieniami sztuki dla czasopism lwowskich i krakowskich „Sztuk Pięknych”. Był również czynnym członkiem Lwowskiego Związku Artystów Plastyków oraz Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. We Lwowskiej Zachęcie Sztuk Pięknych wystawiał własne obrazy. W 1932 roku uzyskał stopień naukowy doktora z zakresu filozofii. W 1935 roku wygrał konkurs na dyrektora Miejskiego Muzeum Historii i Sztuki im. J. i K. Bartoszewiczów (późniejsze Muzeum Sztuki) w Łodzi i kierował tą placówką do wybuchu II wojny, w której brał czynny udział jako oficer. Po wojnie, od 1945 roku tworzył i organizował Muzeum Sztuki w Łodzi, aż do śmierci w 1965 roku.

Agnieszka Minich-Scholz - artysta plastyk, ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Tkaniny. Po dyplomie pracowała jako projektantka tkanin odzieżowych i dekoracyjnych, równocześnie zajmowała się też malarstwem. Od początku lat 80. tworzyła odzież unikatową. Jej prace były eksponowane na licznych wystawach w kraju i za granicą. Niniejsza książka, wspomnienie o ojcu - Marianie Minichu, jest debiutem literackim autorki.

 

Stron 327, cena 39 zł   (w tym 5% PTU)  

Książki wysyłamy po zamówieniu drogą elektroniczną pod adresem

redakcja@iwkip.org

lub w systemie przedpłat, po otrzymaniu przekazu pocztowego (przelewu) na kwotę odpowiadającą cenie zamówionych pozycji. Wysyłka GRATIS!

Bardzo prosimy o zaznaczenie tytułów i liczby zamawianych egzemplarzy.

Nasz adres:

Instytut Wydawniczy Książka i Prasa

ul. Twarda 60, 00-818 Warszawa,  tel. 22 624 17 27,  fax 22 625 36 26

Konto bankowe:

PL 44 1500 1777 1219 1033 3847 0000   (Santander Bank Polska Oddz. w Warszawie)