Galeria książek       
Zapraszamy także
na strony katalogu
wydawnictwa
NUMER BIEŻĄCY  ARCHIWUM   PRENUMERATA    BIBLIOTEKA   REDAKCJA    WYDAWNICTWO   KONTAKT
LMD poleca
Kliknij miniaturkę, aby dowiedzieć się więcej na temat książki.
Biblioteka LMD
 Kliknij miniaturkę, aby dowiedzieć się więcej na temat książki.
Anna Baumgart / Andrzej Turowski
Zdobywcy słońca / Parowóz dziejów

Zdobywcy słońca to najnowszy projekt archiwistyczno-dedektywistyczny artystki wizualnej Anny Baumgart. Jest to historia pociągu agitacyjnego, który na początku lat 20. XX wieku wyrusza z Moskwy do Berlina by zakończyć swój bieg na jednej z bocznic w Koluszkach niedaleko Łodzi. Baumgart zaprosiła do projektu historyka sztuki, Andrzeja Turowskiego. W efekcie tej niecodziennej współpracy artystki i naukowca powstał film Anny Baumgart Zdobywcy słońca oraz książka Andrzeja Turowskiego Parowóz dziejów, tekst balansujący na granicy rozprawy historycznej i fikcji naukowej o wyraźnym wątku sensacyjnym. Spotkanie to przyniosło dzieło niezwykłe – skłaniające do refleksji na temat genealogii modernistycznej awangardy, pełne pytań o prawdę historii i sens źródeł w historii sztuki, a zarazem operujące humorem i swobodne w łączeniu konwencji.

 

Andrzej Turowski – krytyk i historyk sztuki, profesor historii sztuki współczesnej na Uniwersytecie Burgundzkim we Francji. Jako krytyk artystyczny współpracował z Galeria Foksal. Jest autorem kilkuset rozpraw naukowych i kilku książek (Existe-t-il un art de l’Europe de l’Est?, Budowniczowie Świata, Malewicz w Warszawie). Współpracował przy organizacji międzynarodowych ekspozycji sztuki nowoczesnej takich jak „Présences polonaises” w Paryzu (1983), „Europa dei razionalisti” w Como (1989), „Europa, Europa” w Bonn (1994). Był kuratorem wielu wystaw m.in.: „Supremus” Malewicza (2005), „Maranatha” Kujawskiego (2006), „Fin des temps! L’histoire n’est plus” w Tulonie (2004), „Awake and Dream” oraz „Particolare” w Wenecji (2009, 2011) a także „Powtórki z teorii widzenia” w Warszawie (2010). Wykładał jako profesor wizytujący na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka i pracuje w Paryżu.

Anna Baumgart – artystka postkonceptualna, reżyserka i scenografka. Wystawia w kraju i za granica, m.in.: w Brooklyn Museum of Art, NKB i Kunstwerke w Berlinie, Museum on the Seam w Izraelu, Casino Luksemburg w Luksemburgu, CCA w Moskwie, Rydze, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki i CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Jej prace znajdują się w prestiżowych kolekcjach sztuki, m.in.: Hauser & Wirth, FRAC Poitou-Charentes, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Kolekcji Parlamentu Europejskiego, Muzeum Górnośląskiego. Film „Świeże wiśnie” z 2010 r. prezentowany był na licznych międzynarodowych festiwalach sztuki wideo i dokumentu: Videobrasil w Sau Paulo, Videonale w Bonn, Nowych Horyzontach, Watch Docs, został nagrodzony tez nagroda publiczności dla najlepszego filmu wideo na festiwalu LOOP w Barcelonie. Związana z warszawska galeria lokal_30. Mieszka i pracuje w Warszawie

 

Stron 192 + płyta DVD, cena 40 zł (w tym 5% PTU)  

Książki wysyłamy po zamówieniu drogą elektroniczną pod adresem

redakcja@iwkip.org

lub w systemie przedpłat, po otrzymaniu przekazu pocztowego (przelewu) na kwotę odpowiadającą cenie zamówionych pozycji. Wysyłka GRATIS!

Bardzo prosimy o zaznaczenie tytułów i liczby zamawianych egzemplarzy.

Nasz adres:

Instytut Wydawniczy Książka i Prasa

ul. Twarda 60, 00-818 Warszawa,  tel. 22 624 17 27,  fax 22 625 36 26

Konto bankowe:

PL 44 1500 1777 1219 1033 3847 0000   (Santander Bank Polska Oddz. w Warszawie)