Galeria książek       
Zapraszamy także
na strony katalogu
wydawnictwa
NUMER BIEŻĄCY  ARCHIWUM   PRENUMERATA    BIBLIOTEKA   REDAKCJA    WYDAWNICTWO   KONTAKT
LMD poleca
Kliknij miniaturkę, aby dowiedzieć się więcej na temat książki.
Biblioteka LMD
 Kliknij miniaturkę, aby dowiedzieć się więcej na temat książki.
Carlos Antonio Aguirre Rojas
Ameryka Łacińska na rozdrożu

Jeśli ktoś spojrzy na wyniki wyborów odbywających się tam po roku 2000, zobaczy, że jak Ameryka Łacińska długa
i szeroka, w dużej liczbie krajów wygrały partie sytuujące się na lewo od politycznego centrum – przede wszystkim w Brazylii, Urugwaju, Argentynie, Chile, Ekwadorze, Wenezueli, Nikaragui, a ostatnio w Paragwaju. Istnieją oczywiście istotne różnice sytuacji w tych krajach. Część nowych, lewicowych rządów wydaje się dość bliska centrum. Inne używają bardziej rewolucyjnego języka. No i jest w regionie kilka wyjątków – zwłaszcza Kolumbia, Peru i Meksyk (chociaż konserwatywny rząd w Meksyku wygrał ostatnie wybory mniej więcej z taką samą legitymacją jak Bush w USA w 2000 r.). Prawdziwą kwestią pozostaje jednak nie to, czy Ameryka Łacińska przesunęła się na lewo czy nie, lecz jak dalece to uczyniła.

(fragment wstępu Immanuela Wallersteina)

Carlos Antonio Aguirre Rojas (ur. w 1955 r. w Meksyku) – historyk i ekonomista meksykański. Wykłada w Krajowym Autonomicznym Uniwersytecie Miasta Meksyk (UNAM) oraz w paryskiej Wyższej Szkole Nauk Społecznych (EHESS), jest redaktorem naczelnym czasopisma Contrahistorias oraz wydawnictwa pod tą samą nazwą. Działalność naukową łączy z zaangażowaniem w ruch neozapatystowski. Autor wielu prac analizujących dzieje i współczesność Ameryki Łacińskiej z perspektywy historii krytycznej, odwołującej się do kategorii długiego trwania Fernanda Braudela oraz analizy systemów-światów Immanuela Wallersteina. Napisał m.in. Antimanual del mal historiador o ¿Cómo hacer una buena historia crítica? (2003), Fernand Braudel et les sciences humaines (2004), América Latina, História e Presente (2004), Chiapas, planeta tierra (2006).

Stron 122, cena 20 zł

Książki wysyłamy po zamówieniu drogą elektroniczną pod adresem

redakcja@iwkip.org

lub w systemie przedpłat, po otrzymaniu przekazu pocztowego (przelewu) na kwotę odpowiadającą cenie zamówionych pozycji. Wysyłka GRATIS!

Bardzo prosimy o zaznaczenie tytułów i liczby zamawianych egzemplarzy.

Nasz adres:

Instytut Wydawniczy Książka i Prasa

ul. Twarda 60, 00-818 Warszawa,  tel. 22 624 17 27,  fax 22 625 36 26

Konto bankowe:

PL 44 1500 1777 1219 1033 3847 0000   (Santander Bank Polska Oddz. w Warszawie)