Galeria książek       
Zapraszamy także
na strony katalogu
wydawnictwa
NUMER BIEŻĄCY  ARCHIWUM   PRENUMERATA    BIBLIOTEKA   REDAKCJA    WYDAWNICTWO   KONTAKT
Biblioteka LMD
 Kliknij miniaturkę, aby dowiedzieć się więcej na temat książki.
LMD poleca
Kliknij miniaturkę, aby dowiedzieć się więcej na temat książki.
Frédéric Lordon
Kapitalizm, niewola i pragnienie. Marks i Spinoza

W jaki sposób kapitalizm wymusza posłuszeństwo podporządkowanych? Jak sprawia, że wyzysk staje się możliwy? Jak mobilizuje pracowników do pracy w imię interesów kapitalistów? Oto pytania, na które Frédéric Lordon usiłuje znaleźć odpowiedź w niniejszej książce. Według autora Kapitalizmu, pragnienia i niewoli sytuacja zmieniała się w historii, ale celem kapitału było zawsze uzgodnienie pragnień poddanych z interesem reprodukcji struktur władzy ekonomicznej i politycznej.W czasach Benedykta Spinozy, a także Karola Marksa kapitalizm wykorzystywał pragnienie by nie umrzeć z głodu, w czasach XX-wiecznej fordowskiej organizacji pracy i społeczeństwa dobrobytu władza kapitału opierała się na pragnieniu konsumowania, w dobie neoliberalnej destabilizacji stosunków pracy kapitalizm manipuluje pragnieniem stabilnej pracy (wciąż nieosiągalnej). Według Lordona powiązanie pragnienia i podporządkowania stanowiące źródło siły kapitalizmu jest także jego piętą achillesową. Pragnienia służące zniewoleniu są zarazem podstawą antykapitalistycznej rebelii.

Frédéric Lordon – ekonomista i filozof francuski, kierownik badań w Biurze Ekonomii Teoretycznej Stosowanej (BETA) Krajowego Ośrodka Badań Naukowych (CNRS). Stale współpracuje z Le Monde diplomatique. Napisał m.in.  La Politique du capital (2002),  Jusqu'à quand? Pour en finir avec les crises financières (2008)  L'intérêt souverain - Essai d'anthropologie économique (2011).

 

Stron 228, cena 30 zł (w tym 5% PTU)  

Książki wysyłamy po zamówieniu drogą elektroniczną pod adresem

redakcja@iwkip.org

lub w systemie przedpłat, po otrzymaniu przekazu pocztowego (przelewu) na kwotę odpowiadającą cenie zamówionych pozycji. Wysyłka GRATIS!

Bardzo prosimy o zaznaczenie tytułów i liczby zamawianych egzemplarzy.

Nasz adres:

Instytut Wydawniczy Książka i Prasa

ul. Twarda 60, 00-818 Warszawa,  tel. 22 624 17 27,  fax 22 625 36 26

Konto bankowe:

PL 44 1500 1777 1219 1033 3847 0000   (Santander Bank Polska Oddz. w Warszawie)