Galeria książek       
Zapraszamy także
na strony katalogu
wydawnictwa
NUMER BIEŻĄCY  ARCHIWUM   PRENUMERATA    BIBLIOTEKA   REDAKCJA    WYDAWNICTWO   KONTAKT
Biblioteka LMD
 Kliknij miniaturkę, aby dowiedzieć się więcej na temat książki.
LMD poleca
Kliknij miniaturkę, aby dowiedzieć się więcej na temat książki.
Loïc Wacquant
Więzienia nędzy

Loïc Wacquant napisał Więzienia nędzy pod koniec lat 90 i postawił tu mocną diagnozę represyjnej polityki państwa. Neoliberalizm nie oznacza po prostu mniej państwa, jak chętnie głoszą to jego apologeci. Oznacza on mniej państwa socjalnego, mniej redystrybucji i usunięcie perspektywy socjalnej w podejmowaniu strategicznych decyzji ekonomicznych. Jednocześnie neoliberalizm to więcej państwa penalnego, więcej państwa paternalistycznego wobec biednych, to hipertrofia kontroli i regulacji prywatnego życia niższych warstw społecznych. Diagnoza Wacquanta pozostaje po 10 latach całkowicie aktualna. Tendencje, które pokazał, nasiliły się w ostatniej dekadzie. Wydarzenia z 11 września 2001 r. stanowiły dodatkowy pretekst dla umocnienia i rozszerzenia zakresu działania instytucji nadzoru nad niższymi klasami społecznymi. W ramach praw antyterrorystycznych i regulacji Traktatu z Schengen pojawiły się nowe technicznie i prawne formy represji. (...) Trwa w najlepsze, choć w różnym tempie i skali, operacja „wielkiego zamknięcia” biedy.

(fragment wstępu)

Loïc Wacquant (ur. 1960 r.) – socjolog francuski, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i pracownik naukowy Centrum Socjologii Europejskiej w Paryżu. Blisko współpracował z Pierre’em Bourdieu. Autor tłumaczonych na kilkanaście języków prac na temat nierówności wśród ludności miast, dominacji etniczno-rasowej, państwa represyjnego, ciał społecznych oraz teorii społeczeństwa, m.in. Body and Soul: Notebooks of an Apprentice Boxer (Oxford University Press, Oxford 2004), Parias urbain. Ghetto, banlieues, Etat (La Decouverte, Paryż 2007). Po polsku ukazało się Zaproszenie do socjologii refleksyjnej (z Pierre’em Bourdieu, Oficyna Naukowa, Warszawa 2001).

Stron 147, cena 25 zł (nakład wyczerpany)

Książki wysyłamy po zamówieniu drogą elektroniczną pod adresem

redakcja@iwkip.org

lub w systemie przedpłat, po otrzymaniu przekazu pocztowego (przelewu) na kwotę odpowiadającą cenie zamówionych pozycji. Wysyłka GRATIS!

Bardzo prosimy o zaznaczenie tytułów i liczby zamawianych egzemplarzy.

Nasz adres:

Instytut Wydawniczy Książka i Prasa

ul. Twarda 60, 00-818 Warszawa,  tel. 22 624 17 27,  fax 22 625 36 26

Konto bankowe:

PL 44 1500 1777 1219 1033 3847 0000   (Santander Bank Polska Oddz. w Warszawie)