Największy światowy miesięcznik społeczno-polityczny
NUMER BIEŻĄCY  ARCHIWUM   PRENUMERATA    BIBLIOTEKA   REDAKCJA    WYDAWNICTWO   KONTAKT
Spis treści numeru 8/78

sierpień 2012

  LMD na portalu Facebook

Wybrane artykuły
Tylko na stronie www
Warto przeczytać

Martine Bulard
Pekin na zakręcie
LMD - kwiecień 2011

Janet Biel
Kobiety i natura, czyli
recydywa mistycyzmu

LMD - maj 2011

Loïc Wacquant
Anatomia nowej miejskiej biedy
LMD - czerwiec 2008

Michel Löwy
Krytyka postępu technologicznego
LMD - maj 2008

Bernard Stiegler
Jak przemysł kulturowy
niszczy jednostkę

LMD - czerwiec 2008

Redakcja
Tadeusz Kowalik

W nocy 30 lipca zmarł profesor Tadeusz Kowalik.

Był wybitnym ekonomistą, teoretykiem społecznym, naukowcem i publicystą, działaczem politycznym przez całe życie związanym z lewicą pracowniczą. Wyrzucony z PZPR w 1968, działał w KORze i Solidarności, uczestniczył w wydarzeniach Października 1956 i Sierpnia 1980.

W czasie transformacji systemowej optował za modelem opartym na doświadczeniach skandynawskich konsekwentnie krytykując terapię szokową i politykę neoliberalną. Swoim doświadczeniem, wiedzą i niewyczerpaną energią wspierał i inspirował różne środowiska i inicjatywy lewicowe w Polsce.

Był naszym przyjacielem i częstym gościem na łamach polskiej edycji Le Monde diplomatique. Wielokrotnie brał udział w spotkaniach i debatach publicznych organizowanych w ramach klubów LMD. Uczynił nam zaszczyt przyjmując zaproszenie do rady naukowej serii książkowej Biblioteka alternatyw ekonomicznych.

Jego odejście jest wielką stratą dla najbliższych i przyjaciół, dla naszego życia publicznego i nauki, dla polskiej lewicy i ekonomii.

 

Redakcja Le Monde diplomatique – edycja polska

 

 

Biblioteka  LMD

Podmiotowość nowoczesna powstaje poczynając od podboju Ameryki. Przed 1492 r. Europa Zachodnia nie posiadała efektywnej świadomości swojej wyższości. Była świadoma wyższości gospodarczej, umysłowej i politycznej świata muzułmańskiego, chińskiego i osmańskiego.


Galeria książek

LMD  poleca
François Chesnais

Eseje zebrane w tym tomie objaśniają zasadnicze cechy strukturalne inflacji finansów, która doprowadziła do kryzysu finansowego. Należy do nich nadmierne uzależnienie działalności gospodarczej od rynków finansowych wskutek oparcia finansowania na zwyżkujących cenach aktywów.


Galeria książek

LMD  artystyka
Imperium hańby

Sajewska udowadnia, że zaangażowany – i to zaangażowany politycznie – jest wszelki teatr, chociaż często sam nie jest tego świadom. Według Sajewskiej jest on zaangażowany – czy tego chce, czy nie chce – przede wszystkim dlatego, że współtworzy współczesne imperium mediów, uwikłany w panujące dyskursy i sam – jako wytwórca dyskursu – dążący do zawładnięcia publicznością.


Galeria książek

Książki i czasopisma naszego wy- dawnictwa są do nabycia w księgar- niach i Empikach lub do zamówienia bezpośrednio w redakcji za zalicze- niem pocztowym.