Najnowsze artykuły 

BIBLIOTEKA LMD

Ladislau Dowbor, Demokracja ekonomiczna


Demokracja ekonomiczna może wydawać się dziwnym pojęciem. (...) Gdy jednak gospodarka staje się dominująca we wszystkich sferach, nawet w samej polityce, (...) [g]dy istotne decyzje o naszym życiu, (...) wymykają się sferze politycznej i są podejmowane przez korporacyjnych olbrzymów, nad którymi nie mamy żadnej kontroli, (...) [d]emokratyzacja gospodarki wyłania się jako centralny temat.” (ze wstępu)

do Biblioteki


LMD POLECA

Neoliberalizm przed trybunałem


Trzydzieści tekstów, które składają się na zbiór Neoliberalizm przed trybunałem, podejmuje krytyczną analizę neoliberalizmu pokazując, że stanowi on część hegemonicznego projektu koncentracji władzy i bogactwa w rękach elit całego świata.

do Biblioteki


Książki i czasopismo są do nabycia w księgarniach i Empikach lub do zamówienia bezpośrednio w redak­cji za zaliczeniem pocztowym.

redakcja@monde-diplomatique.plWYBRANE ARTYKUŁY

8 / 2009

Maurice Lemoine
Zamach stanu

Przemysław Wielgosz
Polski standard

Stefan Zgliczyński
Parytet, czyli jak zamknąć usta kobietom

Ewa Jasiewicz
Na pograniczu życia i śmierci

Guy Scarpetta
Erro, czyli wojna na obrazki


TYLKO NA STRONIE

ARTYKUŁY

Naomi Klein
Kapitalizm w stylu Sary Palin

Jarosław Pietrzak
Agnieszka i wilki

KOMENTARZE I POLEMIKI

Jerzy Szygiel
Słabość izraelskich nerek

Jerzy Szygiel
Moralne stanowisko mułły Omara

Agata Czarnacka
Krwawe zamieszki w łonie klasy średniej

Przemysław Wielgosz
Kto się boi minaretu?


WARTO PRZECZYTAĆ

Mwayila Tshiyembé
Kiwu - afrykańska wojna światowa
LMD - styczeń 2009

Delphine Abadie, Alain Deneault, William Sacher
Grabież i bałkanizacja regionu
LMD - styczeń 2009

Paweł Jaworski
Lewica gra w klasy
LMD - grudzień 2008

Zygmunt Bauman
Kapitalizm się chwieje
LMD - marzec 2009

Eric Hobsbawm
Jak upadają imperia
LMD - kwiecień 2009

Walter Benn Michaels
Wolność, braterstwo... różnorodność?
LMD - luty 2009


W najnowszym numerze między innymi

Emancypacje i reakcje

Szczytne emancypacyjne intencje nie chronią przed uleganiem różnym manipulacjom. Według Stefana Zgliczyńskiego dobrym przykładem takiego wykorzystania retoryki emancypacyjnej w zgoła nieemancypacyjnych celach jest liberalna idea parytetu płci w polskim życiu politycznym (s. 3). Z kolei Mahmud Mamdani pokazuje jak pewna amerykańska organizacja solidarności z cierpiącym Darfurem stała się tubą wojennej propagandy Waszyngtonu i narzędziem odwracania uwagi od krwawej okupacji Iraku (s. 5). Dwuznaczną rolę amerykańskiego Departamentu Stanu w wydarzeniach związanych z zamachem stanu w Hondurasie przybliża Santiago O’Donnel (s. 4). Czy za amerykańską retoryką partnerstwa i obrony norm demokratycznych kryje się nowy interwencjonizm?

Pierwsza linia

W brazylijskich fawelach toczy się regularna wojna. Aby poznać logikę rządzącą eskalacją państwowego terroru Raphael Gomide przeniknął do elitarnych jednostek żandarmerii wojskowej Rio de Janeiro (s. 10-11). Taka sama strategia poznawcza sprawdza się i po drugiej stronie frontu. Jak dowodzi Ewa Jasiewicz, która pracowała w karetkach palestyńskiego czerwonego półksiężyca, sytuacja ratowników medycznych w Strefie Gazy jest dobrym kluczem do zrozumienia dwóch logik: logiki izraelskiej polityki zniszczenia oraz logiki masowego oporu Palestyńczyków (s. 14-15).

Kryzys za Pirenejami

Przez prawie dekadę Hiszpania cieszyła się opinią gospodarczego tygrysa. Neoliberalizm oraz boom budowlany sprawiły, że polityka gospodarcza Madrytu była stawiana za wzór. Dziś to tylko wspomnienia. O szaleństwie kredytowym, jego młodych ofiarach oraz konsekwencjach pęknięcia bańki hipotecznej na półwyspie Iberyjskim pisze Raúl Guillién (s. 12-13).

Na płótnie i szachownicy

Twórczość pochodzącego z Islandii malarza ukrywającego się pod pseudonimem Erro od lat wykorzystuje formę i idole kultury popularnej do budowy oryginalnego języka politycznej kontestacji. O komiksowej bitwie na obrazki, której stawką jest podkopanie ideologicznej hegemonii, pisze Guy Scarpetta (s. 22-23). Ideologiczne walki epoki zimnej wojny rozgrywały się także na szachowych turniejach. Jak zauważa Manouk Borzakian także i dziś jednym z przejawów dążenia do mocarstwowości bywa walka o prymat na szachownicach. Pojedynki arcymistrzów często odtwarzają fronty imperialnej rywalizacji (s. 6-7).

Zobacz spis treści numeru 8 / 2009