Największy światowy miesięcznik społeczno-polityczny
NUMER BIEŻĄCY  ARCHIWUM   PRENUMERATA    BIBLIOTEKA   REDAKCJA    WYDAWNICTWO   KONTAKT
Spis treści numeru 03/145

marzec 2018

  LMD na portalu Facebook

Wybrane artykuły

Serge Halimi
Ofensywa generalna

Przemysław Wielgosz
Prawica czyści swoje kartoteki

Razmig Keucheyan
Czym nie jest „wojna kulturowa”

Rowland Atkinson
Czyj jest Londyn?

Marion Leclair
Jutrzenka feminizmu

Tylko na stronie www

DOKUMENTY

Europejska Konferencja w Obronie
Publicznej Służby Zdrowia
Deklaracja

Damien Millet i Eric Toussaint
Dekada globalizacji i oporu
(1999-2009)

Raport ONZ
Wpływ blokady ekonomicznej
na sytuację humanitarną Gazy

ARTYKUŁY

Antoni Wiesztort
Największa grabież w powojennej historii stolicy

Agnès Sinaï
Zmiany klimatyczne podsycają konflikty

Gilbert Achcar
Religia między wyzwoleniem a fundamentalizmem

KOMENTARZE I POLEMIKI

Tomasz Nowicki
Jak nie pomagać uchodźcom

Tadeusz Klementewicz
Kompradorzy znad Wisły

Dariusz Zalega
Polityka horroru

Warto przeczytać

Jakub Sypiański
Nowa lewicowa postlewica?
Maj 2017

Stefan Zgliczyński
„Miasta śmierci”
pod butem Persaka

LMD - grudzień 2016

Martine Bulard
Pekin na zakręcie
LMD - kwiecień 2011

Janet Biel
Kobiety i natura, czyli
recydywa mistycyzmu

LMD - maj 2011

Loïc Wacquant
Anatomia nowej miejskiej biedy
LMD - czerwiec 2008

Serge Halimi
Ofensywa generalna

Były socjalistyczny minister gospodarki, który później utworzył na swój wzór i podobieństwo partię liberalną, wyjaśnił pewnego dnia, na czym polega sztuka i sposób montowania społeczeństwa rynkowego: „Nie próbujcie iść krok za krokiem. Jasno określcie swoje cele i dążcie do nich jakościowymi skokami naprzód – tak, aby poszczególne kategorie zawodowe nie miały czasu zmobilizować się w obronie swoich interesów i związać wam rąk. Prędkość ma zasadnicze znaczenie i nigdy nie będziecie działać za szybko. Kiedy tylko zacznie się wdrażanie programu reform, nie zatrzymujcie się, dopóki ono się nie zakończy: ostrzał ze strony waszych przeciwników staje się nieprecyzyjny, kiedy cel nieustannie się porusza." Emmanuel Macron? Nie, Roger Douglas, w listopadzie 1989 r., na Nowej Zelandii. Wypisał wtedy receptę na kontrrewolucję neoliberalną, której doświadczył jego kraj [1].

Prawie 30 lat później francuski prezydent wiąże wszystkie sznurówki tej „strategii szokowej". Koleje państwowe, sfera budżetowa, szpitale, szkoły, prawo pracy, opodatkowanie kapitału, imigracja, radio i telewizja publiczna („hańba republiki"): jak stawić opór, kiedy pod pretekstem nadciągającej katastrofy lub zadłużenia, które eksploduje, koła zębate „reform" pracują na pełnych obrotach?

Koleje? Kolega, któremu Macron powierzył sprawę, odkurza w swoim raporcie cały inwentarz litanii neoliberalnych (likwidacja statusu kolejarza, przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną, zamknięcie deficytowych linii). Pięć dni po publikacji raportu podejmuje się „rokowania" ze związkami zawodowymi, które mają zawoalować dyktat. Należy bowiem skorzystać bezzwłocznie z panującej w społeczeństwie atmosfery demobilizacji politycznej, z podziałów w ruchu związkowym, ze złości pasażerów spowodowanej tym, że pociągi się spóźniają, że dochodzi do wypadków, że linie kolejowe są przestarzałe, a bilety drogie. Minister transportu powołuje się na konieczność „działania w trybie pilnym". „Nigdy nie będziecie działać za szybko", wyjaśniał przecież Douglas.

Rząd francuski może również liczyć na fake news, lipne informacje lansowane przez wielkie media po to, aby rozsiewać sprzyjające takim projektom „elementy języka". Szybko rzucona i natychmiast podchwycona myśl, że „Narodowe Towarzystwo Kolei Żelaznych (SNCF) kosztuje każdego Francuza – nawet tego, który nie jeździ pociągami – tysiąc euro" jako żywo przypomina słynne: „za wymazanie długu greckiego każdy Francuz zapłaciłby 735 euro", które w 2015 r. przyczyniło się do finansowego zdławienia Grecji.

Od czasu do czasu prawda dochodzi do głosu, ale jest już za późno. Liczne „reformy" systemu emerytalnego uzasadniano wydłużeniem się oczekiwanej dalszej długości trwania życia. Tymczasem z urzędowego studium dowiadujemy się, że „dla pokoleń 1951 r. i lat następnych", tzn. dla 80% mieszkańców Francji, „oczekiwana długość trwania życia osób, które przechodzą na emeryturę, powinna skrócić się nieco w porównaniu z pokoleniem 1950 r." [2]

Innymi słowy postęp historyczny uległ właśnie odwróceniu. Naszych mediów to nie wzrusza, a Macron wcale nie uważa, że istnieje konieczność „działania w trybie pilnym" na tym froncie…

tłum. Zbigniew M. Kowalewski


[1] S. Alinsky, Être radical. Manuel pragmatique pour radicaux réalistes, Bruksela, Aden 2012, oraz tenże, Radicaux, réveillez-vous!, Lyon, Le Passager clandestin 2017.

[2] J. Martin, „Le peuple de Macron", L’Obs, 16 listopada 2017 r.

Współpraca wydawnicza
Biblioteka alternatyw
Jan Toporowski

Kredyt i kryzys. Od Marksa do Minsky’go to przystępnie napisana próba nakreślenia rozwoju ekonomii finansowej w ciągu ostatnich 150 lat, a jednocześnie znakomite wprowadzenie do krytycznego myślenia o historycznych źródłach, naturze i konsekwencjach finansjeryzacji współczesnego kapitalizmu. Wśród bohaterów Toporowskiego znajdziemy m.in. Karola Marksa, Różę Luksemburg, Johna Maynarda Keynesa, Josefa Steindla, Michała Kaleckiego i Hymana Minsky’ego.

Galeria książek

Biblioteka  LMD
Andrzej Szahaj

Zebrane w tym tomie teksty traktują o współczesnym kapitalizmie, o jego polskiej odmianie oraz o zapomnianych wartościach, takich jak równość, empatia i solidarność. Andrzej Szahaj przekonuje, że zatrzymanie procesów degrengolady dzisiejszego kapitalizmu musi być ściśle związane z zatrzymaniem procesów degrengolady liberalizmu. Jego zdaniem tylko ponowne zbliżenie się liberalizmu do ideałów socjaldemokratycznych może uratować tę doktrynę przed ostateczną klęską. To niepopularny sąd wśród liberałów polskich, zainfekowanych złą tradycją liberalizmu spod znaku Hayeka i Friedmana, która okazała się ślepą uliczką.

Galeria książek

 LMD poleca
Filozofia i ruchy społeczne

Autorzy i autorki studiują postawiony w tytule książki problem w rozmaitych kontekstach, rozciągających się geograficznie od Rosji przez Europę Wschodnią i Zachodnią po Amerykę Łacińską, a czasowo od końca XIX do końca XX w. Prezentując różnorodne podejścia i rozmaicie rozkładając akcenty, wskazują na nierozerwalny związek historii idei i historii ruchów społecznych.

Galeria książek

Broszura o TTIP 

Pobierz broszurę autorstwa Johna Hilary'ego pt. "Transatlantyckie Partnerstwo w Dziedzinie Handlu i Inwestycji. Fundament deregulacji, atak na miejsca pracy, kres demokracji".

Archiwum na płycie DVD 

Płytę DVD ze stu numerami
Le Monde-diplomatique
(pliki PDF o wysokiej rozdzielczości)
można zamawiać pod adresem:
redakcja@monde-diplomatique.pl
w cenie 39 zł. Wysyłka gratis.

Książki i czasopisma naszego wy- dawnictwa są do nabycia w księgar- niach i Empikach lub do zamówienia bezpośrednio w redakcji.