Największy światowy miesięcznik społeczno-polityczny
NUMER BIEŻĄCY  ARCHIWUM   PRENUMERATA    BIBLIOTEKA   REDAKCJA    WYDAWNICTWO   KONTAKT
Spis treści numeru 06/136

czerwiec 2017

  LMD na portalu Facebook

Wybrane artykuły

Serge Halimi
Szalone lata

Przemysław Wielgosz
W Palestynie nic się nie dzieje

Evelyne Pieiller
Patologie demokracji

Ioulia Shukan
Białoruś: krucha równowaga

J. Grzegorczyk, K. Rakowska
Wycieczka po uwięzionym kraju

Tylko na stronie www

DOKUMENTY

Europejska Konferencja w Obronie
Publicznej Służby Zdrowia
Deklaracja

Damien Millet i Eric Toussaint
Dekada globalizacji i oporu
(1999-2009)

Raport ONZ
Wpływ blokady ekonomicznej
na sytuację humanitarną Gazy

ARTYKUŁY

Antoni Wiesztort
Największa grabież w powojennej historii stolicy

Agnès Sinaï
Zmiany klimatyczne podsycają konflikty

Gilbert Achcar
Religia między wyzwoleniem a fundamentalizmem

KOMENTARZE I POLEMIKI

Tomasz Nowicki
Jak nie pomagać uchodźcom

Tadeusz Klementewicz
Kompradorzy znad Wisły

Dariusz Zalega
Polityka horroru

Warto przeczytać

Jakub Sypiański
Nowa lewicowa postlewica?
Maj 2017

Stefan Zgliczyński
„Miasta śmierci”
pod butem Persaka

LMD - grudzień 2016

Martine Bulard
Pekin na zakręcie
LMD - kwiecień 2011

Janet Biel
Kobiety i natura, czyli
recydywa mistycyzmu

LMD - maj 2011

Loïc Wacquant
Anatomia nowej miejskiej biedy
LMD - czerwiec 2008

Serge Halimi
Szalone lata

W ich oczach burza minęła – wybór Donalda Trumpa i Brexit to już niemal przeszłość. Zdecydowane zwycięstwo Emmanuela Macrona rozentuzjazmowało koła kierownicze Unii Europejskiej. Jeden z ich zaprzysiężonych komentatorów, mrucząc z zadowolenia, ogłosił nawet, że to „pierwsze gwałtowne wyhamowanie fali populistycznej" [1]. Nowy rząd francuski, który na celowniku ma kodeks pracy, kusi, aby skorzystać z sytuacji i przeforsować neoliberalny program Komisji Europejskiej. Tę samą co dotychczas orientację polityczną będzie teraz ucieleśniał w Paryżu osobnik młodszy, lepiej wykształcony i mniej radykalnie pozbawiony wyobraźni i charyzmy niż jego poprzednik; cuda PR i „użytecznego głosowania" pozwalają przedstawiać tę niewielką zmianę jako przełom dziejowy torujący drogę wszelkim możliwym zuchwalstwom. Zatarcie podziału na lewicę i prawicę, które świętują zachodnie media z okazji sukcesu ich pupila, to również wytwór wyobraźni: od 1983 r. lewica i prawica francuska kolejno prowadzę tę samą politykę. Teraz całe odłamy jednej i drugiej zasiadają w tym samym rządzie, a jutro zasiądą na ławach tej samej większości parlamentarnej. Zyskuje na tym jasność sytuacji – i to wszystko.

Kurczowe trzymanie się steru władzy przez skorumpowaną prawicę hiszpańską, zwycięstwo liberałów w Holandii, perspektywy wyborcze konserwatystów brytyjskich i niemieckich – jeśli chodzi o tych pierwszych, to już wiadomo, iż oceniono je zbyt optymistycznie – sugerują, że czasy gniewu, które nadeszły w ubiegłym roku, minęły nie znajdując politycznego ujścia. W każdym razie wybór Macrona na tle lazurowo-złocistych flag i jego natychmiastowa podróż do Berlina sygnalizują, że wielkie orientacje europejskie, których broni Angela Merkel, bezspornie pozostaną w mocy. Dla Greków oznaczają one właśnie obniżkę emerytur o 9%. Eksperci spierają się jedynie o to, czy to dopiero trzynasta, czy już czternasta taka obniżka. Jeśli chodzi o Trumpa, to pewne jego kaprysy i fanfaronady zaniepokoiły na chwilę zachodnie ministerstwa spraw zagranicznych, ale to już przeminęło i normalizacja jego prezydentury zaszła dość daleko, zaś w razie czego nastąpi impeachment. Aby zapewnić sternikom starego świata pogodę ducha, brak tylko jednego – powrotu Matteo Renziego do władzy we Włoszech, ale oni spodziewają się, że nastąpi to za kilka miesięcy.

W latach 20. Międzynarodówka Komunistyczna doszła do wniosku, że czasy wielkich strajków i rewolucji większość państw europejskich – a zwłaszcza Wielka Brytania i Niemcy – ma za sobą i że należy pogodzić się ze „stabilizacją kapitalizmu". Aby jednak uniknąć rozprzężenia w swoich szeregach ogłosiła we wrześniu 1928 r., że stabilizacja będzie „częściowa, przejściowa i niepewna". Takie ostrzeżenie z jej strony wydawało się jednak mechanistyczne, a nawet typowe dla logomachii, były to bowiem czasy euforii posiadaczy – Szalone Lata. Rok później na Wall Street wydarzył się czarny czwartek.

tłum. Zbigniew M. Kowalewski


[1] A. Duhamel, „Macron: première victoire contre le populisme", Libération, 10 maja 2017 r.

Współpraca wydawnicza
Biblioteka  LMD
Paweł Mościcki

Jak patrzy uchodźca? Jak patrzeć na niego? W jaki sposób widzialność migracji wpływa na kulturę oraz wypracowane przez nią formy komunikacji i transmisji? Książka jest poświęcona obrazom uchodźców, choć zaproponowana w niej perspektywa różni się od tej, jaka dominuje w głównym nurcie debaty publicznej. Autor stara się przede wszystkim przesunąć akcent z migrantów rozumianych jako przedmiot reprezentacji, na doświadczenie wygnania jako coś, co każe przemyśleć na nowo podstawowe kategorie związane z funkcjonowaniem obrazów.

Galeria książek

Biblioteka  LMD
Co to za gra?

Trudno powstrzymać się od myśli, że żyjemy w wielkim cyrku. [...] Raporty Crédit Suisse i Oxfam pokazują nam wielką przepaść dzielącą właścicieli gry i widzów: 8 miliarderów posiada więcej bogactwa niż najbiedniejsze 50% mieszkańców kuli ziemskiej, a 1% najbogatszych posiada więcej niż pozostałe 99%. Czy oni to wszystko produkują? [Fragment Wstępu]

Galeria książek

LMD  poleca
Tramwaj zwany uznaniem

Książka zapowiada nadejście feminizmu zwykłych kobiet, feminizmu zarazem queerowego i kontestującego przywileje klasowe, rasowe, społeczne i płciowe. Jest opowieścią o feministycznej praktyce, teorii i sztuce, połączeniem analizy z publicystyką, polityki z krytyką kultury. Przyglądając się Czarnemu Protestowi i Strajkowi Kobiet, ale też wczytując w teorie polityki i estetyki oraz analizy kultury, prezentuje syntetyczny i wielowątkowy proces feministycznej walki.

Galeria książek

Broszura o TTIP 

Pobierz broszurę autorstwa Johna Hilary'ego pt. "Transatlantyckie Partnerstwo w Dziedzinie Handlu i Inwestycji. Fundament deregulacji, atak na miejsca pracy, kres demokracji".

Archiwum na płycie DVD 

Płytę DVD ze stu numerami
Le Monde-diplomatique
(pliki PDF o wysokiej rozdzielczości)
można zamawiać pod adresem:
redakcja@monde-diplomatique.pl
w cenie 39 zł. Wysyłka gratis.

Książki i czasopisma naszego wy- dawnictwa są do nabycia w księgar- niach i Empikach lub do zamówienia bezpośrednio w redakcji.